Изјава од специјалниот Јавен обвинител Катица Јанева   „ Во периодот што следи ќе има зголемена фреквенција на лица во ова Јавно Обвинителство. Согласно Законот за кривичната постапка, лицата кои се повикуваат ќе бидат од корист со нивните сознанија за разјаснување на околности по повод сите постапки кои се отворени во овој период. Постапките се […]

Прочитај Повеќе →

Соопштение за јавност 11.08.2016 Побаран предметот поврзан со  случајот „Шпион“             Скопје –Ова Јавно обвинителство денес достави барање до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, за доставување на предметот против лицето З. Б., кој неодамна беше екстрадиран од Република Србија во Република Македонија.                 Имено, се […]

Прочитај Повеќе →

Денес во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите Специјалниот јавен обвинител г-ѓа Катица Јанева оствари средба со Министерот за правда на Република Италија г.Андреа Орландо во рамки на неговата посета на Република Македонија. На средбата беа разменети искуства од аспект на […]

Прочитај Повеќе →

Прашање од Бранислав Закев, новинска агенција Мета (18.07.2016) Дали Специјалното јавно обвинителство ќе ја обжали (или веќе ја обжалило) до Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 одлуката на судијата на претходна постапка да не им бидат одредени мерки на претпазливост на осомничените во случајот „Тортура“? Одговор од СЈО  Ве известуваме дека одлуките на судот […]

Прочитај Повеќе →

Прашање од Гордана Дувњак, Утрински Весник (12.07.2016) Ќе ве молам да ми одговорите околу тоа за што е разговарано на средбата на Специјалната обвинителка Катица Јанева со помошник-државниот секретар на САД, Викторија Нуланд. На кој начин е замислено да функционираат две дополнителни одделенија (судско и во МВР), кои би требале да бидат клучни во обезбедуњто […]

Прочитај Повеќе →

Прашање од Сенат Зилбехари, Алсат ТВ (30.06.2016) Во самата „Бомба“ на опозицијата се слуша Гордана Јанкуловска со Трајко Вељановски за случаите во Ѓорче Петров кои се случиле на 19.05.2014 год. Дали за овој случај има некоја постапка? Одговор од СЈО Информациите кои ги барате се дел од предистражна постапка и се тајни согласно член 289 […]

Прочитај Повеќе →

Прашања од Катерина Гетева, Алфа ТВ ( 27.06.2016) 1. Дали според СЈО, Верушевски во изјавата признава дека има свој парарлелен систем во безбедносно- разузнавачките служби во Република Македонија? 2. Дали СЈО смета дека постои опасност Верушевски да ги повтори делата за кои е обвинет? 3. Дали СЈО ќе побара од ОСС1, мерка притвор за Верушевски поради […]

Прочитај Повеќе →

Прашање од новинска агенција МЕТА (20.06.2016) Во интерес на дневното информирање на новинската агенција „Мета“, Ве молиме за Ваша реакција и коментар во врска со вчерашното обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој меѓу другото рече дека Специјалното јавно обвинителство го изгубило својот кредибилитет, дејствува непрофесионално и работи под директива на СДСМ. Одговор од СЈО […]

Прочитај Повеќе →

Прашања од Александар Димитриевски (13.06.2016) Во петокот и денеска имаше поголем број на одлуки на ОСС 1 по вашите барања од четвртокот а во врска со поголем број на ваши барања по неколку различни предмети. Во тој контекст, Ве молам за одговор на следниве прашања: 1. Дали СЈО ги дополни барањата за предметот „Тврдина“ согласно […]

Прочитај Повеќе →

Во врска со прашањата од страна на неколку медиуми за предметот во јавноста познат како „Тврдина“, а со оглед дека од судот беа доставени две барања за доуредување на предлогот за определување на мерка притвор и предлогот за определување на мерки на претпазливост и имајќи предвид дека од страна на судот се отфрлени и предлогот […]

Прочитај Повеќе →